Významné talianske vinárske regióny od Lombardska po Sicíliu
Nepochybne aj vy vnímate víno ako neoddeliteľnú súčasť talianskej kultúry a gastronómie. Vďaka skvelým pôdnym podmienkam a priaznivému podnebiu zreje v Taliansku kvalitné hrozno, z ktorého sa vyrábajú najobľúbenejšie vína sveta. Svoju úlohu v minulosti takisto zohralo bohaté zázemie v podobe regionálnych tradícií. Výroba vína bola často viazaná na náboženské rády a dodnes sa mnoho vinárstiev nachádza v prestavaných kláštoroch.
Poďme teraz spoločne preskúmať 5 preslávených talianskych vinárskych oblastí. Bella Italia!
Lombardsko – niekto to rád šumivé
O vinice Lombardska, stojace okolo Gardského jazera, sa starali už starí Rimania. Táto vinárska oblasť je preslávená hlavne vďaka svojim šumivým vínam – predovšetkým sektu Franciacorta.
Najuznávanejším a najsilnejším vínom Lombarska je červená Valtellina z rovnomennej oblasti. Možno vás prekvapí, že jej vinice stoja na extrémne strmých, terasovitých stráňach. Určite si dokážete predstaviť, aká náročná je pre vinárov starostlivosť o ne. Hrozno Nebbiolo sa tu vo vysokých nadmorských výškach pestuje už od 5. storočia a spoločne s Piemontom je Lombardsko jedinou vinárskou oblasťou, kde túto odrodu nájdete.
Franciacorta – sekt vyniká bohatou, krémovou chuťou. Vyznačuje sa mimoriadnou perlivosťou, ktorú mnohí prirovnávajú k perlivosti šampanského vína.
Valtellina Superiore – obľúbené vína sa vyrábajú z hrozna najvyhlásenejších oblastí Valtelliny. Pomenované môžu byť podľa podoblasti alebo vinohradu, z ktorých hrozno pochádza.
Piemonte – vinárska oblasť, ktorá ponúka tri významné „B“
Oblast Piemonte je vo všeobecnosti považovaná za jednu z najznámejších talianskych vinárskych oblastí. Dve slávne piemontské vína, Barolo a Barbaresco, vznikajú – z vám už známej – odrody Nebbiolo.
Podnebie piemontskej pahorkatiny Langhe vytvára hmlu, ktorá je pre túto oblasť charakteristická a pomáha dozrievaniu hrozna. Odtiaľto takisto pochádza názov odrody: taliansky „nebbio“ znamená „hmla“.
Barolo – talianský „re dei vini”, v slovenčine „kráľ vína“, zreje najmenej rok a pol v dubových sudoch. Môžete si prečítať náš článok o Barole.
Barbera d’Asti – tmavo pigmentované víno, ktoré sa hodí kombinovať s pikantnými pokrmami alebo zrejúcimi syrmi.
Barbaresco – víno je vyrobené z rovnakej odrody hrozna ako Barolo, ale vplyvom podnebných podmienok skôr kvasí a nepotrebuje tak dlho dozrievať.
Nebbiolo – víno, ktoré sa vďaka vysokému obsahu trieslovín výborne hodí na archiváciu. Viac sa môžete dočítať v našom článku o menej známych odrodách červených vín.
Dolcetto – je samostatnou odrodou a v kraji, kde takmer výhradne rastie Nebbiolo, predstavuje výnimku. Často sa pestuje na miestach, kde by Nebbiolo nemohlo dozrieť. Hodí sa k ľahším pokrmom, ako sú predjedlá, cestoviny alebo polievky.
Emilia Romagna – kolíska Lambrusca
Rozsiahla, úrodná oblasť – jedna z najstarších vinárskych oblastí v Taliansku – dala vzniknúť preslávenému Lambruscu. Je to šumivé červené víno, vyrobené z hrozna rovnakého mena. Za zmienku určite stojí, že toto hrozno bolo pestované už starými Etruskami. Ďalšími pestovanými odrodami hrozna v tejto oblasti sú Malvasia, Trebbiano, Barbera a Sangiovese.
Lambrusco – výborne sa dopĺňa s červeným mäsom a ťažšími jedlami, pretože pomáha pri ich trávení.
Toskánsko – súznenie vína s umením
Vedeli ste, že Leonardo da Vinci, toskánsky rodák, bol považovaný za experta na kvalitné víno? Inšpiráciu určite hľadal na najkrajších talianskych viniciach, ktoré sa v Toskánsku rozpínajú na zelenajúcich sa kopcoch. Tie produkujú najznámejšie víno tejto oblasti – Chianti.
História toskánskych viníc siaha až do 8. storočia pred naším letopočtom. Vína z tejto oblasti sú často vyrobené zo zmesi hrozna, obsahujúcej pôvodnú odrodu Sangiovese. Jej názov odkazuje k rímskemu bohovi Jupiterovi (z latinského „sanguis Jovis“ = „Jupiterova krv“).
Chianti – vyrába sa hlavne z 80 % z Sangiovese. Typické pre neho bývali bacuľaté fľaše, obalené slamou, tzv. fiasco. Dnes ho už ale často nájdete v obvyklejšom balení.
Brunello di Montalcino – víno, ktoré obsahuje hrozno Sangiovese zo 100 %. Vyrába sa výlučne v okolí mesta Montalcina a od zberu zreje počas piatich rokov.
Sicília – ostrov predurčený vínu
Podľa legendy to bol Dionýzos, kto ľuďom na Sicílii priniesol víno. A niet divu. Najväčší ostrov v Stredozemnom mori ponúka dokonalé podmienky na jeho pestovanie. Je to dokonca región s najvyšším počtom viníc v Taliansku. Tie sú známe hlavne vďaka sladkému Marsale, vínu obohatenému o Brandy. Toto víno nezaprie svoju podobnosť s portskými vínami alebo so Sherry. Za zmienku stojí aj sicílska Zibibbo – silné víno, vcelku podobné Marsale. Na rozdiel od Marsaly je ale fermentované prirodzene a bez prídavku liehovín. Zibibbo sa vyrába z hrozna, čiastočne skvaseného na slnku. Tento unikátny proces má svoje korene už v stredoveku.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.