Výnimočný darček z Talianska. Ochutnajte Amarone
Zažiť Taliansko sa dá jednoducho aj z domova. Stačí si k tomu otvoriť fľašu červeného vína Amarone della Valpolicella. Aby sme si uctili jeho zaslúženú slávu, nalejeme ho do vyblýskaných pohárov a pomaly si ho vychutnávame. Nič viac na tento exkluzívny zážitkový zájazd nie je treba. Tak teda šťastnú cestu, alebo skôr ‚Buon viaggio‘?
Horká chuť Amarone
Amarone v preklade z taliančiny znamená veľké horké. Legenda hovorí, že svoje meno Amarone získalo od neznámeho vinára. Vinár chcel vyrobiť tradičné sladké víno, ale nechal rmut prekvasiť a výsledné víno obsahovalo málo zvyškového cukru. Víno tak nebolo sladké, ako očakával, ale suché s výraznými trieslovinami.
Za pôvodom Amarone stoja neúspechy pri výrobe slávneho sladkého vína Recioto. V období, kedy kontrola fermentácie bola iba obmedzená, sa ju z času na čas nepodarilo včas zastaviť a namiesto obľúbeného sladkého vína vzniklo „veľké horké“, nechcené Amarone. Až so zmenou chutí sa Amarone postupne dostalo do popredia a s rastúcou obľubou suchých vín vyrástlo aj meno tohto pôvodne nežiaduceho vína.
Odrody na výrobu Amarone
Corvina, Molinara či Rondinella sú najčastejšími odrodami, z ktorých sa Amarone vyrába. Tieto odrody majú dostatočne pevnú šupku, a preto sú vhodné na špecifickú výrobu tohto druhu vína – sušenie hrozna.
Je totiž veľmi dôležité, aby sa na výrobu Amarone používalo len ručne zbierané hrozno najvyššej kvality, pretože akékoľvek poškodenie hrozna by sa počas procesu sušenia hrozna prejavilo a zhoršilo kvalitu výsledného vína.
K chuti Amarone vedie dlhá cesta
Zrelé bobule sa ručne zbierajú obvykle v prvých dvoch októbrových týždňoch. Dôraz sa kladie na zber hrozna, ktoré nemá bobule v strapci príliš blízko seba. Vďaka tomu môže medzi bobuľami prúdiť vzduch pri neskoršom sušení. Sušenie prebieha tradične na slamených rohožiach v špeciálnych sušiacich komorách. Je potrebné počas sušenia zamedziť manipulácii s hroznom, lebo hrozí vznik zabijaka úrody – sivej plesne. Talianski vinári totiž vedia, že šupka hrozna sa musí mať ako v bavlnke, pretože vínu dodáva úplne neopakovateľnú chuť a zafarbenie. Celé sušenie trvá obvykle 120 dní, ale jeho dĺžka závisí od výrobcu a kvality úrody. Po sušení hrozno stratí až 50 % svojho objemu.
Koncom januára či začiatkom februára celý proces sušenia končí, nasleduje odzrnenie a lisovanie. Fermentácia prebieha pri kontrolovanej teplote 30 až 50 dní. Ak sa fermentácia predčasne zastaví a v rmute zostáva zvyškový cukor, vyrába sa z tohto variantu sladšie víno známa ako Recioto della Valpolicella.
Po fermentácii Amarone Classico zreje v barikových dubových sudoch, ktoré vyzdvihnú jedinečnú chuť. Výsledné víno má vysoký obsah alkoholu (okolo 15 %).
Amarone. Víno z kraja gondol a bazilík
Vo Venete alebo Benátsku sa začalo s produkciou vína už v druhom storočí nášho letopočtu. Výborná dopravná dostupnosť urobila z tohto regiónu jednu z najnavštevovanejších destinácií v Taliansku. Znalci literatúry ocenia blízkosť legendárneho mesta Verona, ktorému Shakespeare vpísal tragicky romantický príbeh o Rómeovi a Júlii. Znalci vína potom zbystria pozornosť pri vyslovení názvu Valpolicella. Oblasti, odkiaľ pochádza Amarone. Teraz už viete, v akom kraji je toto hodnotné víno doma a ako sa vyrába. Práve zložitý a dlhý proces výroby radí toto víno na špičku výberových vín, a preto je vhodným luxusným darčekom napríklad priamo v podobe darčeka k narodeninám.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.