360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Výber z cibéb: Jednotka medzi sladkými vínami

Výběr z cibéb

To najsladšie z najsladších – aj tak by sme mohli začať náš článok, v ktorom sa na rad dostáva výber z cibéb. Prívlastkové víno vysokej kvality sa hodí na sviatočné chvíľky alebo ako skvelé zakončenie degustačného menu. Poďme si osladiť život.

Výber z cibéb a jeho zaradenie do klasifikácie

Akostné vína s prívlastkom, medzi ktoré výber z cibéb patrí, je v slovenskej klasifikácii vín najvyššie. S ohľadom na nemecký systém triedenia vín sa výbery z cibéb ocitajú na jeho pomyselnom vrchole s cukornatosťou hrozna minimálně 28° NM.

Vyzretosť hrozna a obsah prírodného cukru sa najčastejšie merajú vo vylisovanom mušte normovanými muštomermi. Zatriedenie výberu z cibéb a tým aj kontrolu odrody, pôvodu hrozna, jeho cukornatosti a splnenie ďalších podmienok musí vykonať Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia.

Čo je vlastne cibéba

Cibéba je označenie pre bobuľu révy vínnej, ktorá čiastočne zoschla buď prirodzenou cestou, alebo v dôsledku napadnutia ušľachtilou plesňou – Botrytis Cinerea.

Novodobý pôvod slova môžeme vidieť v nemeckom výraze die Zibebe.

Zaujímavé je, že výbery z cibéb boli ako zvláštna kategória vín uznané českým vinárskym zákonom iba v roku 2004.

výber z cibéb zber
Zber cibéb sa robí vždy ručne.

Odrody, cibéby a výroba sladkého pokušenia

Medzi odrody, z ktorých sa výber z cibéb vyrába, patrí najčastejšie Pálava, Rulandské šedé, Tramín, Rizling vlašský alebo Chardonnay. Práve tie majú v našich viniciach predpoklad k dostatočnému dozretiu, a tým dosiahnutiu potrebnej cukornatosti.

Zber a výroba výberu z cibéb podlieha prísnym pravidlám. Hrozno musí vždy dozrieť či skôr prezrieť do požadovaného štádia na vinici a po zbere, ktorý sa robí ručne, sa už nesmie dosušovať.

Proces kvasenia prebieha pomaly a vínu je ponechané výrazné množstvo zvyškového cukru a stredný obsah alkoholu – okolo 10 až 13 %. Výbery z cibéb si obvykle ešte „poležia“ v dubovom sude, a to jeden až dva roky.

Spoznajte botrytické víno: Výber z cibéb v tom nie je sám

Ako botrytický výber (alebo aj zber) môžeme v podstate označiť aj akékoľvek ďalšie víno, ktoré pochádza z hrozna napadnutého vyššie spomenutou ušľachtilou plesňou – botrytídou. Zároveň ale platí, že nie vždy je to prívlastkové víno. Na to je potrebné splniť ešte ďalšie podmienky.

Pre vznik plesne a jej nasledujúce rozšírenie na bobuliach sú kľúčové vhodné klimatické podmienky: dostatok jesenných dní bez ranného mrazu a počasie, ktoré strieda hmlové opary s popoludňajším slniečkom. Inak môže pleseň narobiť namiesto skvelého hrozna nenapraviteľné škody.

S botrytickými vínami sa stretávame napríklad aj v tokajskej oblasti alebo vo vyhlásenej vinárskej krajine Bordeaux, a to konkrétne v Sauternes. V našich terroir je často náročné dosiahnuť súhru všetkých čiastkových aspektov pre vznik botrytických výberov, a preto ich produkciu nie je možné vopred príliš plánovať. Aj z týchto dôvodov sú to vína, ktoré sú považované za exkluzívne a vzácne.

Výberu z cibéb prospieva hmla
Vzniku botrytických vín prospievajú ranné hmly.

Viete, že…

Botrytické víno, respektíve jeho výroba, bolo objavené náhodou. Ku koncu 18. storočia došlo v jednom z nemeckých kláštorov k spracovaniu zdanlivo znehodnotenej úrody hrozna, ktoré bolo napadnuté plesňou. Vzniknuté víno bolo však prekvapivo kvalitné a založilo tak novú tradíciu botrytického zberu.

Botrytické víno zo Sauternes

Ako už sme spomenuli, oblasťou často spájanou s botrytickými vínami je Sauternes. Tunajšia krajina totiž ponúka pre ušľachtilú pleseň dokonalé podmienky: rovinaté plochy, polohu 80 km od oceánu a sútok dvoch riek (Ciron a Garonne), ktorých rozdielne teploty dávajú predpoklad pre vznik ranným hmiel. Hmly sa tu snúbia s teplým slniečkom – presne tak, ako je pre vznik kvalitných botrytických vín potrebné.

Vína Sauternes sa vyrábajú z troch odrôd: Muscadelle a Sémillon, vďaka ktorým má víno charakteristickú arómu, a Sauvignon Blanc, ktoré mu dodáva sviežosť. Vína Sauternes majú veľký potenciál na archiváciu a tie najlepšie z nich dokonca vydržia vo fľašiach celé stáročia.

Najkvalitnejšie vína z tejto oblasti nesú označenie Grand Cru Classé alebo Premier Cru Classé a nájdete ich aj v našej ponuke.

Výber z cibéb – cena za sladkosť môže byť vysoká

Výber z cibéb je víno veľmi extraktívne, plné a sladké a vyznačuje sa sýtejšou farbou. Môžete v ňom ucítiť tóny medu alebo hrozienok a chuť prezretého ovocia. Má vysoký potenciál na archiváciu a jeho buket sa potom rozvíja k botrytickému vyzneniu.

Ako víno s výrazným zvyškovým cukrom, najčastejšie 100 – 200 g/l, sa hodí napríklad k dezertom, vybranému sladkému pečivu, ale tiež k vyzretým tučným syrom. Zakúpiť ho môžete obvykle v malých fľašiach s objemom od 0,2 do maximálne 0,5 l. K jeho výnimočnosti sa viaže aj vyššia cena. Výber z cibéb si ju ale určite obháji.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi