360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Ťažké a ľahké vína a obsah alkoholu vo víne

Vedeli ste, že sila vína závisí od obsahu alkoholu? A viete, ktoré vína môžeme označiť ako ťažké? Odpoveď nájdete v dnešnom článku. Dozviete sa aj to, s akými pokrmami ľahké či ťažké vína párovať.

Ľahké víno spoznáte podľa nižšieho obsahu alkoholu

Predstavte si horúci a slnečný letný deň. Aké víno by ste si pri posedení na terase najskôr objednali? Pravdepodobne také, ktoré by ste označili ako „ľahké“. Čo to ale vlastne znamená a akými vlastnosťami sa ľahké vína pýšia?

  • Majú obsah alkoholu do 12,5 %.
  • Vyznačujú sa jemným charakterom.
  • Obsahujú menej trieslovín.
  • Majú svetlejšiu farbu a ľahko sa pijú.
  • Vyrábajú sa z hrozna s nižším obsahom cukru.
  • Sú osviežujúce a nie príliš aromatické.
  • Výborne sa hodia k ľahším pokrmom.

Ako prvá voľba, keď hľadáte ľahké víno, sa ponúka suchšie biele víno. Ale ako si ešte ukážeme, atribúty ľahkého vína spĺňajú aj niektoré červená vína. Svieže víno si tak môže v sparnom dni vychutnať ako milovník bieleho, tak aj milovník červeného.

Ľahké biele víno

Tip na ľahké biele víno

Typickým predstaviteľom bieleho ľahkého vína je Muller Thurgau. Ľahké biele vína podávajte vychladené na 10 – 14 °C. Ak vás zaujímajú ďalšie odporúčané teploty na servírovanie vína, pozrite sa do nášho článku o správnych teplotách vína.

Tip na ľahké červené víno

V prípade ľahkých červených vín sa môžete tešiť na svieže, ovocné arómy. Na ich výrobu sa používajú odrody s nižším obsahom cukru, ktoré sú pestované v chladnejších oblastiach – napríklad v Burgundsku. Ľahké červené víno si najlepšie vychutnáte s grilovanými pokrmami alebo morskými plodmi.

Ťažké vína majú vyšší obsah alkoholu

Dokonalým protikladom ľahkých vín sú vína ťažké, alebo aj plné. Mávajú vyšší obsah alkoholu a sú vynikajúcim doplnkom ťažších pokrmov. Skvelo sa hodia napríklad aj k relaxu pri krbe počas dlhých zimných večerov. Ako ich spoznáte?

  • Obsahujú minimálne 13,5 % alkoholu.
  • Majú intenzívnu a komplexnú chuť aj arómu.
  • Na výrobu vyžadujú vyzreté hrozno.
  • Triesloviny sú výraznejšie.
  • Skvelo doplnia tučné jedlá.

Tip: Ako pri výbere ťažké víno spoznať? Ak si nie ste istí, pozrite si údaje na etikete vína, kde býva obsah alkoholu uvedený.

Ťažké červené víno

Tip na ťažké biele víno

Medzi ťažšie vína bývajú radené napríklad vína z odrody Chardonnay. Plné Chardonnay kombinujte s výraznými jedlami, ako sú steaky či pokrmy z húb.

Plné biele vína sú obvykle sladké. Vyrobené môžu byť z výberu z hrozna. Hodia sa na párovanie s dezertmi. Doplní ale napríklad aj francúzsku špecialitu s názvom „foie gras“ – husacia pečeň.

Viete, že foie gras je radené medzi najväčšie gastronomické pochúťky? Najvyššie priečky si drží spoločne s hľuzovkami a kaviárom.

Vyskúšať môžete úžasne sladké a silné tokajské vína, ktoré preslávili maďarské a slovenské vinárstva. Technológia ich výroby ale nie je len tak: Zoznámiť sa s ňou môžete v našom článku o tokajských vínach.

Tip na ťažké červené víno

Na výrobu plných červených vín sa používa veľmi vyzreté hrozno. Víno môže byť školené v barikovom sude, ktorý chuti vína dodáva vzácne terciálne tóny. Výsledné víno máva temnú, rubínovú farbu. Hodí sa ku koreneným jedlám – napríklad k zverine.

Vyskúšať môžete silné víno z odrody Syrah, napríklad z toskánskeho vinárstva Tenuta Montecchiesi. Hrozno sa tu zbiera ručne, takže víno je vyrobené z tých najlepších bobúľ– vinár totiž môže kontrolovať ich kvalitu. Najlepšie si víno vychutnáte v kombinácii s vyzretými syrmi, zverinou alebo grilovaným mäsom.

Máte radi kompromisy? Vyskúšajte víno so stredným obsahom alkoholu

Na trhu zoženiete aj vína so stredným obsahom alkoholu – zvyčajne mávajú 11,5 – 13 % alkoholu. V chuti sú tieto vína perfektne komplexné. Alkohol, triesloviny aj ovocné tóny sú dokonale vyvážené.

Rovnako ako plné vína, aj stredne plné biele vína majú dlhšiu dochuť ako tie ľahké. Sú elegantné a dokonale harmonické.

Hroznu na výrobu stredne ťažkých červených vín sa darí napríklad v preslávenej francúzskej vinárskej oblasti Bordeaux. Častými predstaviteľmi stredne plných vín sú vína z odrôd Merlot. Vyskúšajte ich s pokrmami z rýb alebo napríklad s cestovinami.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi