360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Médoc: Kúzlo červeného vína z Francúzska

vinice

Francúzsko – kolíska svetovej gastronómie, umenia vyrážajúceho dych, ale tiež slávnych vinárskych oblastí. Z tých pochádzajú špičkové vína, cenené po celom svete. Poďme preskúmať jednu z nich, prestížny Médoc. Ten je súčasťou vinárskeho regiónu Bordeaux, o ktorého kvalitách sme už písali

Z nehostinnej bažiny populárne vinárstvo? Aj to je Médoc 

Rovinatý poloostrov Médoc leží na ľavom brehu rieky Gironde, jeho severozápadné brehy obmýva Atlantický oceán a z južnej strany je ohraničený rozsiahlou lesnatou oblasťou Les Landes. Práve preto sa v tunajšej pôde stále drží vysoká vlhkosť a až do konca 17. storočia to bol bažinatý kraj náchylný na záplavy, kde by nikoho ani nenapadlo čokoľvek pestovať.     

Všetko sa ale zmenilo s príchodom holandských vodných inžinierov, ktorí tu vybudovali hlboký odvodňovací kanál. Práve im vďačíme za Médoc, ktorý poznáme dnes. Celú oblasť sa im tak podarilo odvodniť a zrekultivovať. Na mieste nehostinných bažín postupne vznikli lúky a pšeničné polia.   

S rozkvetom oblasti Médoc prišlo aj k zásadnemu zisteniu. Štrkovitá pôda poloostrova vykazovala ideálne podmienky na pestovanie vínnej révy a na začiatku 18. storočia začali v oblasti vznikať prvé vinice. V súčasnosti tunajšie vinice produkujú predovšetkým červené vína. Najbežnejšie pestovanou odrodou révy je Cabernet Sauvignon, ktorému sekunduje Merlot

Poloostrov je rozdelený na tri časti: Landes du Médoc, Médoc a najprestížnejšia Haut-Médoc

Prvá menovaná oblasť pokrýva celú západnú polovicu poloostrova. Aj keď sa tu víno nevyrába, má táto oblasť na pestovanie révy zásadný vplyv. Hlboké borovicové lesy chránia vinice vo vnútrozemí pred chladnými a slanými vetrami, prúdiacimi od Atlantického oceánu. 

Zvyšné dve časti niesli pôvodne označenie Bas-Médoc („Dolný Médoc“) a Haut-Médoc („Horný Médoc“). Tieto označenia plynuli zo smeru toku rieky. Podľa názoru vinárskej komunity z Bas-Médocu však evokovali v súvislosti s kvalitou vína nadradenosť Horného Médocu nad Dolným. Preto sa od používania názvu Bas-Médoc upustilo. 

V Médocu nájdeme štyri prestížne vinárske podoblasti: Pauillac, Margaux, Saint-Estéphe a Saint-Julien. Poďme sa na ne pozrieť bližšie. 

Víno z Francúzska, ktoré si potrpí na originalitu? Ochutnajte Pauillac 

Mesto Pauillac bývalo v minulosti významným prístavom. Jeho vinice ležia západne od mesta pozdĺž rieky Gironde a dali vzniknúť jedným z najslávnejších červených vín na svete.   

Celá táto oblasť je považovaná za naozajstnú Mekku všetkých milovníkov vína. Práve sem totiž prichádzajú ročne tisíce turistov, aby ochutnali 18 vín z prestížnej kategórie Grand Cru Classé, ktorých domovom sú práve vinice oblasti Pauillac. Hneď 3 z nich dokonca patria podľa Grand Cru Classé do najslávnejších TOP 5 najlepších vín z Bordeaux.    

sklenice červeného vína

Vinice tu zaberajú rozlohu viac ako 1 200 hektárov. Okrem vznešeného Chateau Latour z TOP 5, známeho nielen výraznou chuťou, ale aj stabilnou kvalitou, dali vzniknúť aj jednému z najslávnejších červených vín na svete, ktorým je nepochybne Cabernet Savignon.   

Viete, že…? V meste Pauillac začína a končí najdlhší maratón na svete, Marathon du Médoc. Jeho účastníci si obliekajú namiesto dresov karnevalové kostýmy. Pri behu sa neosviežujú vodou, ale vínom. 

Margaux – francúzske víno, ktorému nechýba húževnatosť 

Až na jedinú výnimku sú všetky vína z Margaux červené. Vínam z tejto podoblasti je pripisovaná výrazná chuť. Za tú vďačia vína z Margaux pôdnemu podložiu, ktoré je tu odlišné od pôdy na zvyšku poloostrova.  

Pre zeminu v Margaux je typická vysoká štrkovitosť, sem-tam aj s prevahou piesku. Aby sa teda rastliny vínnej révy dostali k potrebným živinám a vode, musia svoje korene zapustiť oveľa hlbšie do pôdy. Vďaka tomu sa stávajú fyzicky silnejšie a špecifické vlastnosti hlbších vrstiev pôdy odrážajú vo svojej nezameniteľnej chuti. 

Unikátne víno z Médocu pochádza z viníc Saint-Estéphe 

Saint-Estéphe je od svojho suseda Pauillaca oddělená iba riekou. Napriek tomu medzi vínami, ktoré tieto podoblasti produkujú, vznikajú výrazné rozdiely. Tunajšia pôda je menej kamenistá. Dominuje v nej vyšší obsah ílu a vápenca, čo má za následok horšie odvodnenie pôdy. Dochádza tak k neskoršiemu dozrievaniu révy a vyššej kyslosti vína.  

Preto je táto najsevernejšie položená vinárska podoblasť až na 40 % tvorená odrodou Merlot. Tá si so špeciálnym charakterom pôdy rozumie lepšie ako Cabernet Sauvignon. Hrozno si dlho uchováva svoju sviežosť. Preto sa vína z tejto odrody výborne hodia na archiváciu

Francúzske víno zo Saint-Julien: Keď na velľkosti nezáleží 

Oblasť Saint-Julien leží v centre Haut-Médocu a so svojou rozlohou 896 hektárov je najmenšou podoblasťou Médocu – čo jej však určite neubralo na ambíciách. Takmer každý kúsok územia je pokrytý vínnou révou, s výnimkou pruhu širokého 500 metrov. Ten sa nachádza na zasypaných brehoch rieky Gironde.  

Čím sú jednotlivé Chateau bližšie k rieke, tým miernejšia je mikroklíma oblasti. To má významný vplyv na charakter vín, ktoré táto vinárska podoblasť produkuje. Vína zo Saint-Julien vynikajú sviežou harmonickou chuťou a majú výborný potenciál na archiváciu. Dobre sa tu darí známej odrode Cabernet Savignon aj Merlot.



Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi