360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

4 fakty, ktoré ste nevedeli o korku

Korok

Ktorý milovník vína by si neužíval rituál s vývrtkou a typický zvuk pri vytiahnutí zátky z hrdla fľaše? Korok je navyše jedným z najdôležitejších faktorov pri úspešnom dozrievaní aj uchovávaní vína. V dnešnom článku sa dozviete, čo ste o korku pravdepodobne netušili.

1. Korok môže byť oveľa starší ako samotné víno

Korok je historicky prvým typom uzáveru vín, aj tak doposiaľ zostal neprekonaný. Vďačí za to svojim jedinečným vlastnostiam – je nepriepustný, stlačiteľný a pružný. Vyrába sa z kôry korkového dubu Quercus suber. Pôvodná kôra týchto stromov sa na účely výroby zátky nehodí, a preto je najskôr odstránená pomocou špeciálnej sekerky. Potom sa necháva znovu dorásť. Táto fáza môže pritom v prípade najkvalitnejších korkov pokojne trvať až 30 rokov. Po olúpaní sa kôra 6 mesiacov suší a následne sterilizuje vo vodnom kúpeli.

Hovoríte si, načo toľko času a práce? Okrem teploty, vlhkosti či svetelných podmienok hrá správne vybraná zátka pri dozrievaní vína prím. Je elementom, do ktorého sa jednoducho investovať oplatí.

Zaujímavosť: Najvýznamnejším producentom je Portugalsko. Pýši sa 50 % svetovej produkcie korkových zátok.

korkové duby v Portugalsku
Korky se vyrábí z kůry korkového dubu.

2. Nie je korok ako korok: Spoznajte jeho rôzne podoby

Určite ste sa stretli s rôznymi typmi korkového uzáveru. Aký je ale medzi jednotlivými druhmi vlastne rozdiel? Čítajte ďalej – zistíte, že pomerne zásadný.

Celokorková zátka je vyrobená z najkvalitnejšej vnútornej vrstvy jedného kusu korku. Finálny výsek je vyčistený a povrchovo upravený. Tie najlepšie (a najdrahšie) zátky sa vyrábajú ručne. Kvalitu korku určuje počet letokruhov, tzv. „hustota“. Používajú sa hlavne pre kvalitné vína s archivačným potenciálom.

Aglomerovaný korok je vytvorený z odpadu, ktorý vzniká pri výrobe prírodného korku. Výseky odpadového korku sú rozdrvené a zmiešané so spojivom (tým môže byť živica, ale aj syntetické lepidlo). Zmes je lisovaná do valčeka, ktorý je následne rozkrájaný na požadovanú dĺžku výsledného korku. Lisovaný korok sa hodí skôr pre stolové vína, neurčené na dlhšie skladovanie.

Kolmatovaný korok je z dôvodu prílišnej poréznosti ešte ďalej upravený: Póry sú utesnené korkovým prachom a lepidlom. Tým sa zamedzí tomu, aby sa korok rozdrobil pri otváraní fľaše. Paradoxne vzhľad takejto zátky pôsobí elegantnejšie ako v prípade 100 % korkovej zátky. Kolmatované korky sa hodia iba na krátkodobé skladovanie vína. Je to preto, že môže prísť k uvoľňovaniu korkového prachu do vína.

Kolmatované korky sa hodia na krátkodobé skladovanie vína.
Kolmatovaný korok síce vyzerá elegantnejšie, hodí sa ale len na krátkodobé skladovanie vína.

3. Korok sa nemusí hodiť pre všetky vína

V odborných kruhoch sa vedú vášnivé debaty ohľadom vhodnosti použitia skrutkovacieho uzáveru. Vína so skrutkovacím uzáverom sú vo všeobecnosti vnímané ako tie lacnejšie, menej kvalitné. Nemusí to tak ale nutne byť. Tieto uzávery majú schopnosť zachovať sviežosť vína, čo oceníte hlavne v prípade mladých vín. Zaskrutkované víno je vhodné skladovať maximálne 10 rokov (niektoré zdroje ale uvádzajú aj 20), a to aj vo zvislej polohe.

Naopak v prípade archívnych vín je vhodné spoľahnúť sa na korok. Vďaka nemu môže víno vo fľaši dýchať a pomaly, dlhodobo zrieť. Fľašu s archívnym vínom majte uloženú vo vodorovnej polohe, aby bol korok stále namočený. Zaujíma vás, aké ďalšie podmienky pre uchovanie starého vína je ešte potrebné dodržať? Prečítajte si náš článok o skladovaní archívneho vína.

Určite budete súhlasiť, že pre šumivé vína sa skrutkovací uzáver rovnako nehodí – čo by to bolo za silvestrovskú oslavu bez buchnutia šampanského?

4. Viete, čo je to „korkovitosť“?

Víno môže byť znehodnotené prítomnosťou chemickej zlúčeniny s názvom 2, 4, 6 trichloroanisol (TCA). Do vína sa síce najčastejšie dostane kvôli narušenej spodnej strane korku, niekedy ale môže byť na vine čisto nevhodné skladovanie zátky (napríklad na drevených paletách). Intenzita napadnutia vína TCA býva rôzna. Odlišná je voči TCA aj citlivosť konzumentov.

Vadu často odhalíte už po vytiahnutí korku z fľaše. Správne by ste mali cítiť ľahkú arómu vína (alebo nič), keď k nemu privoniate. Ak cítite korkovinu, je to zle. V niektorých prípadoch však nemusíte vadu odhaliť čuchom, ale až pri ochutnaní vína. Víno bude mdlé alebo bude cítiť zatuchlinou – neuspokojivý chuťový zážitok vás jednoducho nenechá na pochybách. Odhaľte v samostatnom článku ďalšie spôsoby, ako spoznať pokazené víno.

Otevírání korkové zátky
Korek se při otevírání může drolit.

V prípade otvárania starých vín sa môže korok rozdrobiť do fľaše. Jeho bezproblémové vytiahnutie zabezpečí špeciálny planžetový otvárač. Vyskúšate ho na archívnom víne z našej ponuky?

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi