360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Francúzske vína od Champagne po Languedoc-Roussillion

Francúzske vína

Francúzske vinárske regióny, odrody viniča a vína patria k vôbec tým najznámejším a hrajú dôležitú úlohu aj v histórii slovenského vinárstva. Za úspechom francúzskych vín stojí bohatý koktail vhodného podnebia, úrodnej pôdy, starostlivosti a tradície aj geografickej polohy výhodnej pre export.

Víno sa vo Francúzsku pestuje od 6. storočia p. n. l. História jeho začiatku súvisí s gréckou kolóniou v Marseille, jeho prvý rozmach s Rímskou ríšou. Čoskoro si k viniciam a hroznu našli cestu mnísi a hlavne vďaka sv. Martinovi z Tours (Martin na bielom koni) potom hrozno zušľachťovali a šírili.

Francúzsko bolo najviac postihnuté veľkou plesňovou epidémiou v polovici 19. storočia a jej územie silno zaťažili aj dve svetové vojny v prvej polovici storočia dvadsiateho. To sa silno prejavilo na úpadku vína, ale zároveň vyvolalo snahu slávnu tradíciu obnoviť. V roku 1935 došlo k veľkej kodifikácii francúzskych vín a po druhej svetovej vojne sa vinárstvo stalo znovu srdcom francúzskeho poľnohospodárstva. V súčasnosti vychrlí Francúzsko zhruba 8 miliárd fliaš vína ročne, pre svoj vlastný trh aj do celého sveta. Z Francúzska tiež pochádzajú niektoré slávne odrody, ktoré sa rozšírili na ďalšie kontinenty: od Cabernet Sauvignonu, cez Chardonnay a Pinot Noir (Rulandské modré) až k Syrahu.

Poďme sa spoločne pozrieť na najdôležitejšie francúzske vinárske regióny a ich vína od severu na juh.

Champagne

Nikoho neprekvapí, že vinársky región Champagne produkuje šumivé vína – samotný jeho název sa stal ich synonymom.
Najznámejšie z toho, čo si tu môžete kúpiť, je šumivé Blanc de Blancs (biela bielych), ktoré sa vyrába zo 100 % Chardonnay. Jeho slávnym súputníkom je šumivé Blanc de Noirs (biela čiernych), vyrábané z dvoch druhov modrých bobuliek hrozna, Pinot Meunier a Pinot Noir.

Champagne

Alsace

Alsace je zvláštne svojou rôznorodou a komplexnou mozaikou druhov pôd, a preto aj v rámci rovnakého vinárskeho regiónu nájdete rovnaké vína rôznych chutí. Predovšetkým je ale Alsace známe pre prvotriedne biele vína, cenené na celom svete. Svoju povesť si vydobyly predovšetkým tunajší Rizling, Pinot Gris, Gewürztraminer a šumivé Alsace.

Údolie rieky Loiry

Aj do údolia rieky Loiry prišli sadenice vínnej révy spoločne s Rimanmi. Veľký rozmach tunajšie vinárstvo zažilo predovšetkým v ranom novoveku, kedy sa región stal obľúbeným miestom na budovanie aristokratických letných sídiel. Po Veľkej francúzskej revolúcii sa ale rovnováha vychýlila v neprospech regiónu – vybudovanie cesty pritiahlo Paríž predovšetkým k pitiu exotickejších vín z Burgundska a Bordeaux. Až v roku 1935 s kodifikáciou vín bolo údolie Loiry uznané ako producent skvelých vín a došlo k obnove tunajších vinárskych tradícií.

V loirských viniciach nájdete predovšetkým Sauvignon Blanc – najznámejší je Sancerre, Chenin Blanc, Muškát biely a Cabernet Franc.

Burgundsko

Pred 200 miliónmi rokov ležalo Burgundsko pod obrovským tropickým morom. To sa podieľalo na vzniku tunajšej špecifickej vápencovej pôdy plnej minerálov, vďaka ktorým sú burgundské vína známe.

V stredoveku prevažne mníšske vinárstvo slúžilo cirkvi a zámožným burgundským vojvodom. Po Veľkej francúzskej revolúcii došlo k akejsi „sekularizácii“ tunajšieho vinárskeho odvetvia a dnes sa zameriava na udržateľnú, organickú a bio produkciu.

V Burgundsku má svoje korene odroda Pinot Noir, ale dôležitú úlohu tu hrá aj biele Chardonnay.

Beaujolais

Vinársky región Beaujolais je krajom oddaným jedinej odrode viniča: Gamay. Na zlosť niektorým vinárskym odborníkom tu ale dôležitú úlohu hrá aj tzv. Beaujolais Nouveau – burčák. Pôvodne to bolo pitie, ktorému holdovali pracovníci na viniciach, aby oslávili koniec sezóny. Postupne sa ale rozšírilo do miestnych kaviarní a odtiaľ do celého sveta. Ročne sa ho vyprodukuje zhruba 30 miliónov fliaš.

Bordeaux

Región Bordeaux je okrem vína spätý aj s čedarom, čiernymi ríbezľami, slivkami a červenofialovou farbou. Aj keď dnes je to takmer výhradne červený región a 90 % miestnej produkcie sú červené vína vyrábané z Merlotu a Cabernet Sauvignonu, v histórii bol tento región plný bieleho hrozna. Miestne preslávené sladké biele vína pil aj Thomas Jefferson! Až v polovici 19. storočia sa farebná povesť vinárskeho regiónu začala meniť a do popredia sa dostali červené vína.

Údolie rieky Rhôny

Výrazným vínom toku Rhôny je predovšetkým Châteauneuf-du-Pape, po slovensky „nový pápežský betlehem“. Spojenie sa viaže k začiatku 14. storočia, kedy pápež Klement V. preniesol svoje sídlo z Ríma do Avignonu a zaslúžil sa tak o rozvoj miestneho regiónu. Châteauneuf-du-Pape má povesť „brány do sveta francúzskych vín“ a každý vinársky začiatočník by ho vraj mal skúsiť.

Vinársky región v údolí Rhôny je pozostatkom po sile ľadovca v poslednej dobe ľadovej. Delí sa na severnú a južnú časť, ktoré sa v mnohých ohľadoch líšia. Predovšetkým severná časť je nazývaná mekkou Syrahu.

Provence

Okrem levanduľových lánov, mora slnečníc a olivovníkov je víno dôležitým hráčom aj v Provence, aj keď podľa niektorých si nevydobylo takú pozornosť, akú by si zaslúžilo. Provence je najstarší vinársky región vo Francúzsku a už v 6. stol. p. n. l. sa preslávilo bledým červeným vínom z Massalie. Bledým preto, že proces výroby vína bol oveľa rýchlejší a s červenou farbou, ako ju poznáme dnes, sa víno nemohlo porovnávať.

Dnes je víno z Provence známe predovšetkým vďaka vzostupu rôznorodých ružových vín, ktoré sú tu vyrábané vo vysokej kvalite.

Langedoc-Roussilion

Vinársky región Langedoc-Roussilion sa tiahne od úpätia Pyrenejí a pretína ho veľa divokých ciest a tunelov. Pestujú sa tu celé rady rôznych odrôd a vďaka rozmanitosti na jednotlivých dieloch pôdy majú tunajšie vinice povesť patchworku. Ani výsledné vína obvykle nie sú tvorené bobuľami jedinej odrody, ale minimálne niekoľkých druhov.

Z červených vín prevláda Syrah, Grenache, Carignan a Mourvedre, z bielych vín Picpoul a Grenache Blanc.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi