360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Champagne: Príbeh perlivého vína

Champagne

Šampanské víno – synonymum pre luxus a eleganciu – býva častým spoločníkom pri dôležitých oslavách a iných významných udalostiach. V dnešnom článku sa dozviete, čím si obľúbený šumivý nápoj vydobyl svoje miesto na výslní a aká práca stojí za jeho výrobou.

Kúzlo šampanského spočíva v jeho jedinečnosti. Pýšiť sa priezviskom šampanské môže iba šumivé víno produkované pri dodržaní prísnych podmienok v relatívne malej francúzskej vinárskej oblasti Champagne. Je dokonalým aperitívom a výborne sa hodí na párovanie s pokrmami. Perfektne doplní každú príležitosť a oslavu. Svoje o tom vedia víťazi Formule 1.

Zaujímavosť: V Champagne nájdete aj ulicu Avenue de Champagne – jednu z najdrahších ulíc na svete.

Champagne a jeho cesta k hviezdnej esencii

Zásadným spôsobom sa na úspechu šampanského vína podpisuje kombinácia chladnejšieho počasia a kriedového podložia. To výborne odvádza vodu pri súčasnom ponechávaní dostatku vlahy pre révu. Pôda navyše obsahuje vápnik, ktorý v hrozne podporuje vysoký obsah kyselín.

Podľa legendy objavu šampanského vína značne napomohol benediktínsky mních Dom Pérignon, a to úplne náhodou. Bol prvým, kto spojil rôzne vína a nechal ich spoločne druhotne kvasiť. Počas druhej fermentácie došlo v zmesi k perleniu a fľaše v pivnici začali vplyvom bubliniek a tlaku vybuchovať. Mních víno ochutnal a vzápätí ho nadšene označil ako „esenciu hviezd“.

Certifikované odrody na výrobu šampanského sú Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Mušt, ktorý z ručne pozbieraného hrozna vzniká, podlieha veľmi prísnym kontrolám. Podľa zákona apelácie Champagne je na vylisovanie 100 litrov muštu potrebných 160 kg hrozna.

Oslávte akúkoľvek významnú udalosť šampanským vínom z rodinného vinárstva Champagne Bouché. Víno dozrieva vo fľašiach najmenej štyri roky a pochádza z jedného z najlepších terroir v regióne.

Zaujímavosť: Coco Chanel, slávna módna návrhárka, údajne hovorila: „Champagne pijem iba v dvoch prípadoch. Keď som zamilovaná… a keď nie som.“

Ako sa vyrába šampanské víno?

Klasická metóda na výrobu šampanského sa nazýva „Méthode Champenoise“ a je založená na druhotnom kvasení vína vo fľašiach.

Po prvej fermentácii základného vína dochádza k jeho miešaniu s vínami z rôznych viníc aj ročníkov – k fáze nazývanej asambláž.

Následne sa pri tiráži počas plnenia do fliaš pridáva do zmiešaného vína tirážny likér, čo je zmes cukru a kvasiniek. Vďaka tirážnemu likéru nastane druhotná fermentácia vína vo fľaši.

Po dosiahnutí optimálnej zrelosti zmiešaného vína je pri remuáži strasený do hrdla fľaše kvasničný sediment. Potom môže víno ďalšiu chvíľu nerušene dozrievať.

Počas degorsáže vplyvom vytvoreného pretlaku usadené kaly vyletia von.

Aby bol úbytok vína nahradený, je fľaša doplnená likérom zo zmesi základného vína a cukru – táto fáza sa nazýva dosáž a ovplyvňuje výslednú sladkosť vína. Po dosáži víno ešte nejaký čas odpočíva.

Rozdelenie Champagne podľa obsahu zvyškového cukru

Povedali sme si, že chuť šampanského vína je ovplyvnená zvyškovým cukrom, ktorého obsah má na svedomí posledná fáza výroby – tiráž. Podľa množstva jeho obsahu rozlišujeme nasledujúce druhy šampanského:

Brut nature – po druhotnom kvasení už nebol pridaný žiadny cukor a jeho obsah je nižší ako 3 gramy na liter.

Extra Brut – obsah zvyškového cukru vo víne sa pohybuje medzi 0 až 6 gramami na liter.

Brut – obsah zvyškového cukru je nižší ako 15 gramov na liter.

Extra dry – obsah zvyškového cukru sa pohybuje medzi 12 až 20 gramami cukru na liter.

Demi-sec – zvyškový cukor sa vo víne nachádza v rozmedzí medzi 33 a 50 gramami na liter.

Doux – obsahuje až 50 gramov zvyškového cukru na liter.

Ako ešte môžeme šampanské víno deliť?

Neročníkové Champagne vína vznikajú tak, že pred druhotnou fermentáciou sa miešajú vína z rôznych ročníkov, odrôd a nezriedka aj z odlišných viníc. Tým sa dosiahne dokonalá harmónia vo výslednej chuti vína.

Výnimku tvoria vína Blanc de Blancs, vyrobené zo 100 % odrody Chardonnay, a Blanc de Noirs, ktoré je vyrobené iba z odrody Pinot Noir alebo Pinot Meunieru. Ďalšie označenie Cépage Meunier nesú vína, ktoré sú vyrobené čisto z hrozna odrody Pinot Meunier.

Ročníkové Champagne vína sa vyrábajú z hrozna, ktoré pochádza z toho istého ročníka. Stále je to však zmes rôznych odrôd a viníc, z ktorých hrozno pochádza. Ročníkové vína sú vyrábané výhradne z výnimočne kvalitných ročníkov.

Cuvée je označenie pre šampanské zmiešané z dvoch a viac odrôd hrozna vynikajúcej kvality.

Cuvée de Prestige je vyrábané z hrozna z viníc klasifikácie Grand Cru.

Rosé Champagne môžu byť vína ako ročníkové, tak aj neročníkové. Väčšinou je do ružových šampanských vín pridané malé množstvo nešumivého červeného vína.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi