360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Ako uchovávať archívne vína a neprísť o ne

skladování archivních vín

Dostali ste k narodeninám fľašu archívneho vína napríklad z roku vášho narodenia? Alebo ste si od vinára priniesli víno s potenciálom na archiváciu? A teraz premýšľate, ako s ním naložiť? To je jednoduché – pokračujte v jeho archivácii. Netrápte sa, ak neviete, ako na to. S našimi tipmi to hravo zvládnete.

6 jednoduchých pravidiel, ako víno správne archivovať

1. Teplota v hlavnej úlohe

Nielen pri servírovaní vína, ale aj pri jeho archivácii hrá teplota prím. V miestnosti, kde archívne víno uchovávate, by sa mala pohybovať medzi 10 – 15 °C. Pretože ani jeden teplotný extrém mu neurobí dobre. Keď bude vínu zima, môže stratiť arómu. Naopak v teple môže byť jeho vôňa zase až veľmi agresívna. V miestnosti by navyše nemalo dochádzať k výkyvom teplôt. Ale nebojte sa, nemusíte sa hneď obzerať po kúpe menšieho zámku, ktorého komnaty by podmienky spĺňali. Na skladovanie vína u seba doma vyberte takú miestnosť, kde je možno aj teplejšie, ale bez teplotných výkyvov. 

2. Poloha v ľahu

Archivne víno si rado poleží. Avšak pivničným povaľačom je len z rýdzo praktických dôvodov. Vo vodorovnej polohe má stále namočený korok, čo je kľúčové na udržanie jeho elasticity. Ak by korok vyschol, do fľaše by začalo prenikať väčšie množstvo kyslíku. Víno by kvôli oxidácii mohlo predčasne zostarnúť, alebo sa dokonca aj pokaziť. Spomeňte si preto na naše rady, keď nabudúce budete chcieť víno v komore postaviť.

3. Pozor na voňavých susedov

Korok má ešte jednu nepeknú vlastnosť – nasáva pachy. Dávajte si preto pozor, s čím víno skladujete. S výrazne aromatickými potravinami sa vaše víno kamarátiť nebude. Dezinfekcii a ďalším chemikáliám radšej nájdite miesto v kúpeľni, rovnako v okolí svojich fliaš neskladujte ani ovocie a zeleninu.

Ako uchovávať archívne vína

4. Luxusné víno má rado vlhkosť

Vlhkosť, ktorá vínu vyhovuje najviac, sa pohybuje medzi 60 a 70 %. To je zhruba o 20 % viac, ako je odporúčaná vlhkosť v ostatných miestnostiach. Pri takejto miere vlhkosti by sa vo vašej obývačke páčilo nielen vínu, ale aj plesni. Skúste preto svoje archívne fľaše umiestniť v ideálnom prípade do pivnice. Alebo zvážte kúpu domácej vinotéky.

5. Vyhnite sa telocviku

Pri archivácii vína sa usadzujú drobné čiastočky na dne. Keď sa teda budete vínom často kochať, otáčať ho alebo premiestňovať, čiastočky sa na dne neusadia. Víno tým môže prísť o svoj charakteristický buket.

6. Buď tma

Archívne víno dokáže byť pekne vrtošivé. Nielenže sa nerado hýbe, ale ešte nemá rado svetlo. Ani to od slniečka, ani to od žiaroviek. UV žiarenie nachádzajúce sa vo svetle totiž urýchľuje proces dozrievania a oxidácie. Preto sa vínu bude najviac páčiť na mieste, ktoré je opakom vášho ideálu – je temné, chladné a vlhké.

Ak dodržíte týchto šesť pravidiel, bude sa u vás mať archívne víno ako v bavlnke. Tak sa bez obáv môžete pustiť do budovania vlastnej vinotéky plnej archívnych vín. Ak neviete, ktoré fľaše do svojej zbierky vybrať, nechajte si odporučiť od nášho someliera.

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi