AKO NA TO: Otvorte víno ako profesionál
Otvorenie vína by vám nemalo zabrať veľa času a stáť vás prehnané úsilie. Ako si ukážeme ďalej, záleží predovšetkým na tom, či použijete ten správny otvárač na to správne víno. Dnes už sa navyše nemusíte trápiť s klasickou vývrtkou, na výber máte veľa šikovnejších pomocníkov.
Veľa otváračov na víno funguje na podobnom princípe a líšia sa skôr len konkrétnym prevedením, materiálom alebo vzhľadom. Napriek tomu je v ich použití rozdiel, ktorý pocítite. Pri výbere tej pravej vývrtky preto zvážte, ako často ju budete používať, aké vína máte najradšej a prihliadnuť môžete samozrejme aj na cenu.
Nižšie sa pozrieme na najbežnejšie typy otváračov na víno a povieme si, ako presne fungujú, aby ste víno vždy mohli otvoriť správnym spôsobom a ako profesionál. Výbava v bežnej domácnosti alebo v luxusnej reštaurácii sa bude pravdepodobne líšiť, vy si dnes ale samozrejme môžete profesionálne otvárače kúpiť aj domov.
Víno a hostia čakajú. Aký otvárač máte doma v zásuvke?
Veľmi pravdepodobne na vás zo zásuvky ako prvá vykukne krídlová vývrtka. Napriek trochu väčším rozmerom je stále ešte dobre skladná, ľahko sa používa a je cenovo dostupná. Vyrába sa v pochromovaných aj farebných dizajnoch, môžete ju teda zladiť s ostatným vybavením kuchyne. Dá sa nasadiť aj na fľaše, ktoré majú širšie hrdlo.
Princíp fungovania: Vývrtka má dve tzv. krídielka. Keď sa kovová špirála vývrtky začne zavrtávať do korku, krídla sa postupne zdvíhajú. Na vytiahnutie korku ich bez veľkej námahy oboma rukami sklopíte a je to.
Praktická a často používaná je čašnícka vývrtka, ktorá svoje pomenovanie získala práve podľa využitia v reštauračných zariadeniach. Jej súčasťou je nožík, ktorý slúži na odstránenie kapsle z hrdla fľaše. Hodiť sa vám bude aj doma práve preto, že nebudete musieť ešte pred otvorením vína hľadat vhodný nôž.
Princíp fungovania: Pri kvalitnej čašníckej vývrtke sa stretneme s tzv. dvojkrokovým systémom. To znamená, že po zavŕtaní špirály nám pomôže vytiahnuť zátku kovová „páka“, ktorá sa pomocou zarážok oprie o hrdlo. Zúbky zarážok by mali byť umiestnené v dvoch úrovniach – pri prvnom kroku vytiahnete zátku zhruba do polovice, potom využijete druhú zarážku a vytiahnete celú zátku.
Ak nepatríte k častým konzumentom vína, možno vám postačí aj obyčajná vývrtka. Na chate alebo na cestách za ňu budete dokonca radi, aby ste sa nemuseli uchýliť k niektorým spôsobom, ako otvoriť víno bez vývrtky.
Princíp fungovania: Vývrtku jednoducho zavŕtate a korok silou vytiahnete. Práve potreba väčšej sily odrádza od jej použitia hlavne ženy. Sami si možno spomeniete, ako ste držali fľašu vína medzi kolenami alebo členkami pri zemi, aby ste korok z fľaše dostali. A na tom nie je nič estetické ani profesionálne.
Vyzvite víno na páku, silu nebude treba
Na inom princípe ako predošlé vývrtky funguje pákový otvárač. Iný je už na prvý pohľad, oproti vyššie uvedeným je robustnejší a tak aj menej skladný. Na druhej strane ho nájdete v mnohých elegantných dizajnoch, a preto ho nemusíte ani príliš schovávať. Jeho praktickosť a ľahké použitie vám potom väčšie rozmery mnohonásobne vykompenzuje.
Princíp fungovania: Pákový otvárač na víno urobí všetko za vás. K zavŕtaniu špirály do korku totiž dochádza pri jeho použití automaticky, sami ničím nekrútite, využívate iba silu páky, ktorá špirálu sama zavrtáva. Pri návrate páky do pôvodnej polohy sa celý korok dostane bez námahy von. Po otvorení vína sa dodatočným pohybom páky zátka dokonca sama uvoľní zo špirály, nemusíte ju teda „vykrúcať“ ako pri ostatných vývrtkách. A to znie naozaj dobre, čo myslíte?
Otvárač na víno ako darček alebo dizajnérsky doplnok
Hľadáte darček pre milovníka vín, chcete si otváranie vína maximálne zjednodušiť, máte radi technologické vychytávky do kuchyne? Možno vás poteší elektrický otvárač na víno. Je to síce trochu drahšia záležitosť, ale aj tak sa teší stále väčšej obľube.
Princíp fungovania: Elektrický otvárač má tvar uzatvoreného valca, v ktorého spodnej časti sa nachádza špirála. Tú priložíte ku korku, stlačíte tlačiclo na zavŕtanie kovovej špirály a na vytiahnutie zátky – a rovnako ako pri použití pákovej vývrtky máte vybavené. Najmodernejšie kúsky maju podsvietenie a vy tak môžete sledovať, čo sa pri otváraní vína deje s korkom alebo inou zátkou.
Náš tip: Elektrický otvárač môže navyše merať teplotu okolia aj vína, aby ste ho servírovali vždy za správnych podmienok. Vďaka akumulátorovému prevedeniu vás nikde nebude obťažovať žiadny kábel a indikátor vám včas prezradí, že je potrebné otvárač dobiť v stanici.
Ako otvoriť archívne víno alebo ako funguje planžetový otvárač na víno
Na úplný záver sme si nechali otváranie archívnych vín, ktoré je odlišné od vín určených na rýchlu spotrebu. Korok môže byť vplyvom dlhodobej archivácie veľmi krehký a pri použití vyššie uvedených vývrtiek by mohlo dôjsť k jeho pretrhnutiu alebo rozpadnutiu. Kúsky korku by potom napadali do vína.
Profesionáli majú preto k dispozícii planžetový otvárač, ktorý má namiesto špirály dve kovové planžety (lamely). Ak to s archívnymi vínami myslíte naozaj vážne, nemal by vám chýbať ani v domácej výbave.
Princíp fungovania: Planžetový alebo tiež lamelový otvárač použijete úplne iným spôsobom. Lamely opatrne vsuniete do priestoru medzi zátkou a sklenenými stenami hrdla fľaše. Začínate s tou dlhšou a kývavým pohybom ich obe opatrne zasúvate pozdĺž korku až nadoraz. Ak by sa pri tom korok zasúval do hrdla fľaše, je možné otváračom pootočiť a trochu korok povytiahnuť nahor.
Potom uchopíte otvárač za hornú časť, ktorá je podobná bežným vývrtkám, a krútivým pohybom smerom nahor začnete korok uvoľňovať. V celom procese postupujeme pomaly a opatrne a druhou rukou si pridržiavame hrdlo fľaše, aby nám pri neobvyklom pohybe nevykĺzla.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.