Aké poháre na víno použiť a ktoré by vám doma nemali chýbať
Malé, veľké, štíhle alebo bacuľaté? Milovníci vína zbystrite zrak, dnes vás prevedieme výberom toho pravého… pohára na víno! Ako už asi tušíte, nebude to len ten jeden jediný, ale ukážeme si, ako si poradiť s výberom pohárov podľa farby vína či jeho druhu.
Prečo sú poháre na víno také dôležité? V hre je niekoľko dôvodov
Možno vám ako prvé napadne, prečo vlastne venovať výberu pohárov na víno zvýšenú pozornosť. Odpoveď sa skladá hneď z troch zásadných dôvodov, ktoré si bližšie vysvetlíme.
- Tvar pohára ovplyvňuje rozvinutie vône a chute vína, v správnom pohári tiež ľahko posúdime jeho farbu. To sú zásadné dôvody, kvôli ktorým by vám doma jeden typ pohárov na víno nemal stačiť, hlavne ak často podávate víno priateľom alebo pri ďalších príležitostiach.
- Servírovanie vína je predovšetkým aj estetický zážitok. Kto by nemal rád, keď to pri stole ladí. A pri slávnostnej tabuli je to dokonca nutnosť. Servírovanie vína rovnako ako pokrmov má dlhoročnú tradíciu a estetika pri ňom hrá dôležitú úlohu. Víno a jeho podávanie si tak môžete vychutnať všetkými zmyslami.
- Konzumácia vína by mala byť čo najpríjemnejšia. Keď vyberiete nesprávny pohár, budú mať hostia ťažkosti pri vychutnávaní aj toho najlepšieho vína. Krátka alebo príliš dlhá stopka im napríklad skomplikuje úchop. Nevhodný tvar pohára pri šampanskom im akurát tak vženie bublinky do nosa. A nekvalitné alebo príliš silné sklo ich nebude lákať k ďalšiemu dúšku.
Čo teda majú správne poháre na víno spoločné? Je to predovšetkým čírosť skla bez rôznych ozdôb či ornamentov, tenkostenné, kvalitné spracovanie, stabilnú, primerane dlhú stopku a zabrúsenú nevydutú hranu pri ústí pohára, aby si víno našlo cestu priamo do úst.
Viete, že?
Poháre, respektíve ich stopky, sa môžu vyrábať dvomi spôsobmi. Buď sú k poháru prilepené, alebo sú pomocou moderných technológií pri fúkaní skla vytiahnuté z pohára, s ktorým potom tvoria jeden celok.
Univerzálny pohár na víno existuje, ale…
Možno vám napadlo, či predsa len neexistuje pohár na víno, ktorý by bol akýmsi kompromisom a mohli by ste ho používať ako univerzálny. Môžeme vám prezradiť, že áno, ale je vhodný skôr iba na degustáciu, na ktorú je aj určený, pri celovečernej konzumácii vína si s ním nevystačíte.
Taký pohár sa skrýva pod skratkou OIV podľa medzinárodnej organizácie Organisation internationale de la vigne et du vin a bol vyrobený už v roku 1970. Má štandardizované rozmery a poznať ho budú všetci profesionálni someliéri či degustátori. Krásne sa z neho šíri vôňa vína a hodí sa na preskúmanie všetkých druhov tichých vín, od mladých bielych po ťažké červené, ochutnávať z neho môžete aj vína šumivé.
Vyberáme poháre na biele víno
Teraz už sa dostávame k jadru veci a najskôr sa pozrieme na výber ideálneho pohára na biele víno. Ten by mal mať tvar pootvoreného tulipánu so zúženým hrdlom a rozmer 200 až 400 ml – niekedy sa uvádza 150 – 350 ml alebo 190 až 460 ml. Tulipánový pohár na biele víno využite aj na ružové vína.
Pohárov na biele víno existuje ale ešte niekoľko druhov. Napríklad pohár typu Chardonnay je baculatejší a otvorenejší. Aj tu totiž platí zásadné pravidlo, že ľahšie vína podávame v pohároch menších a pre vína výraznejšej chuti vyberáme väčší objem. Univerzálny je tzv. rizlingový pohár.
Ako vyzerajú poháre na červené víno
Poháre na červené víno nájdete tiež vo viacerých prevedeniach, opäť podľa zrelosti či charakteru vína. Spoločný majú cibuľovitý (až balónovitý) tvar a väčší objem – obvykle 400 až 600 ml, pre niektoré druhy červeného vína ale aj viac.
Pri červenom víne je dôležitý väčší priestor na rozvinutie vôní a chutí, hladina, ktorú takýto pohár vytvorí, by preto mala byť dostatočně široká. Pre výnimočne aromatické vína vyberáme široký kalich takmer v tvare gule. Pre mladé červené vína sa tvarom môžete priblížiť opäť k tulipánu ako pri bielych vínach.
Predstavujeme poháre na ďalšie druhy vín
Nezabudli sme ani na vína šumivé, ktoré si najlepšie vychutnáte z pohárov s objemom 100 až 250 ml typu flauta, čo je vysoký pohár s úzkym profilom. Tento typ je optimálny na udržanie oxidu uhličitého v správnom množstve a niektoré druhy týchto pohárov majú špeciálne ryhované dno, vďaka ktorému sa bublinky uvoľňujú v krásnych reťaziach.
Špeciálne poháre si zaslúžia aj vína s vysokou cukornatosťou, dezertné a likérové vína typu portské alebo napríklad sherry. Poháre vhodné pre tieto druhy majú malý objem 100–190 ml a môžu byť pomenované a vyberané priamo podľa typu nápoja (port, madiera, sauternes).
Ďalšie zaujímavosti si môžete prečítať v článku o servírovaní vína ako takom.
Poháre na víno si zaslúžia vašu starostlivosť
Hostia odišli, víno je dopité? Nezabudnite sa tiež o poháre poriadne postarať. Umývačka nie je kvôli možným šmuhám príliš vhodná a ručným umytím zase často nedočiahneme na dno niektorých pohárov. Ako teda na to?
- Poháre najskôr vypláchnite čistou teplou vodou, nepoužívajte výrazné saponáty.
- Na ich vyčistenie použite špeciálnu kefku – čistič pohárov.
- Poháre nechajte najlepšie voľne uschnúť, v prípade, že máte doma príliš tvrdú vodu, ich hneď jemne vytrite a vyleštite čistou utierkou.
- Poháre uložte čo najďalej od kuchynských pachov, ideálne ich môžete zavesiť za stopku.
- Pred ďalším použitím ich vypláchnite, profesionáli poháre niekedy aj „zavíňujú“, čo znamená, že vnútri zakrúžia malým množstvom vína a pohár ním prepláchnu.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.