360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Čo znamená označenie kóšer víno?

Kóšer víno

Výrobu kóšer vína sprevádzajú prísne pravidlá. Môže ho vyrábať iba ortodoxný žid alebo židovka a látky aj zariadenia, ktoré sa vo vinárstve používajú, musia byť kóšer. Ako kóšer víno vzniká a ako spoznáte, že ste naň narazili?  

Čo je to kóšer víno? 

Kóšer víno je víno, ktoré môžu vyrábať iba ortodoxní židia, a proces výroby musí spĺňať židovské predpisy (kašrut). Termín kašer (po slovensky kóšer) sa spája predovšetkým s pokrmami a nápojmi a znamená vhodný alebo správny 

Vinárstvo si nemôže samé od seba víno označiť ako kóšer. Aby mohlo byť víno kóšer, musí vinárstvo získať od cirkvi, rabína alebo certifikačnej agentúry súhlas a schvaľovaciu známku (hechser). Také víno je potom označené ako kóšer pre Pesach

Čo je sviatok Pesach? 

Pesach patrí medzi najstaršie židovské sviatky a odkazuje na oslobodenie Izraelčanov z egyptského otroctva. Hovorí sa mu tiež „sviatok nekvasených chlebov”. Podľa úryvkov zo Starého zákona izraelskí otroci sa ponáhľali z Egypta tak rýchlo, že im nestihlo cesto na chlieb vykysnúť, a pri úteku jedli nekvasený chlieb. Počas celého sviatočného obdobia tak židia nesmú jesť nič kvasené a vykysnuté

Výroba kóšer vína 

Kóšer víno je kóšer, ak ho vyrobili židia, ktorí žijú zbožným životom, modlia sa, chodia do synagógy, svätia sobotu a jedia kóšer potraviny. Na výrobe sa smú podieľať len oni, a to od chvíle, kedy sa pozbierané hrozno dovezie z vinice. 

Všetky látky a nástroje, ktoré sa pri výrobe vína použijú, musia byť tiež kóšer. To sa týka kvasiniek, nádob, lisov, hadíc a ďalšieho náradia. Ak nejaké vinárstvo vyrába kóšer aj ne-kóšer víno, malo by mať oddelenú výrobu tak, aby nedošlo k zámene. Dvojaká výroba ale nie je vo všetkých vinárstvach možná, preto môžu jednotlivé kusy zariadenia prejsť rituálnym očistením v prítomnosti rabína. Pri očiste sa môže použiť vriaca voda, jedlá sóda alebo oheň. 

Kóšer kvasenie 

Kvasenie prebieha tiež za prísnych podmienok. Nesmú sa používať modifikované kvasinky. Namiesto nich môžu vinári použiť kóšer kvasinky alebo tie, ktoré sa nachádzajú v šupke hrozna. Čeriace látky navyše nesmú byť živočíšneho pôvodu – želatína, vaječný bielok alebo kazeín, ktoré sa pri výrobe vína klasicky používajú. Medzi povolené látky patria výťažky z morských riaas (algináty).  

Kóšer víno sa väčšinou čistí pomocou sedimentácie a pretáčania. Takisto dozrievanie v sudoch trvá dlhšie ako pri ostatných vínach a kvôli celému procesu je výroba kóšer vína zdĺhavá. Víno zreje v dubových sudoch, nerezových nádržiach alebo plastových a sklenených nádobách. 

Ako prebieha fľaškovanie? 

Ak sa kóšer víno vyrába v inom štáte ako v Izraeli, pasterizuje sa (prechádza varom) tri sekundy v prietokovom pasterizátore pri teplote 74 °C až 87 °C. Potom sa schladí a naplní do fliaš. Prečo musí víno prejsť varom? Vysvetlenie je jednoduché. Vďaka prevareniu zostáva kóšer víno kóšer aj v prípade, že ho otvorí niekto iný ako ortodoxný žid. 

Výberové vína. Vo vašom e-maile.

1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.

ĎAKUJEME, VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V E-MAILY.

Zdielať článok s priateľmi