Ako postaviť pivnicu pre archívne vína?
„Máte vínnu pivnicu? A mohli by sme ju vidieť?“ Ak o vlastnej vínnej pivnici iba uvažujete, potom je práve pre vás určený náš dnešný článok. Dočítate sa, ako vybrať miesto na jej výstavbu a ako v nej archívne fľaše bezpečne uchovávať.
Prečo je vínna pivnica najlepším miestom na skladovanie archívneho vína?
Milovníci starých vín vedia, že podmienkam, v ktorých sú archívne fľaše uchovávané, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. V opačnom prípade by mohlo prísť k znehodnoteniu originálnych vlastností vína, hlavne jeho chute a vône. Archívne vína preto nie sú ohľadom svojich potrieb na skladovanie práve najskromnejšie. Vyhovuje im konkrétna teplota a vlhkosť, stabilita a tma. Nesvedčí im vyšší prísun vzduchu, natriasanie a skladovanie vo vertikálnej polohe.
Dobrá správa je, že všetky tieto náročné požiadavky majú jedno spoločné riešenie – vínnu pivnicu. Tá vínu poskytne všetky ideálne skladovacie podmienky. Svedčí o tom aj fakt, že vínna pivnica zostáva ako miesto na skladovanie vína neprekonaná už od staroveku.
Vínna pivnica má dve tváre. Jej umiestnenie vyberte obozretne
Najdôležitejšími parametrami na skladovanie archívnych vín sú okolitá teplota a vlhkosť. Teplota by sa mala pohybovať medzi 8 a 15 °C a nemalo by dochádzať k jej výkyvom o viac ako jeden stupeň. Mohlo by totiž prísť k zmena tlaku, a teda aj posunu zátok vo fľašiach. Vlhkosť by v pivničke mala byť ideálne 60 – 75 %. Keby bola nižšia, mohli by korkové zátky vysychať. Tým by víno prišlo do kontaktu so vzduchom a začalo by oxidovať.
Pri uvažovaní, ako postaviť vínnu pivničku, zvážte dva druhy pivníc:
- aktívnu
- pasívnu
Pasívna vínna pivnica je priestor, ktorý si vhodnú teplotu a vlhkosť udržuje iba tým, že bol premyslene postavený. Stojí totiž na chladnom a vlhkom mieste, na ktorom nedochádza k teplotným výkyvom, a to ani v súvislosti s aktuálnym ročným obdobím. Vďaka šikovnému staviteľovi je takisto prirodzene odvetrávaný.
Naopak aktívne vínne pivnice simulujú vnútorné podmienky pasívnych pivníc pomocou klimatizačnej techniky.
Je lepšia aktívna, alebo pasívna vínna pivnica?
Nedá sa povedať, ktoré riešenie je správne a ktoré horšie. Obe totiž majú svoje pre aj proti. Na výstavbu pasívnej pivnice je potrebné všetko svedomito naplánovať, venovať vysokú pozornosť výberu miesta aj konkrétnym stavebným technikám. Na druhej strane ich prevádzka nič nestojí a pri výpadku elektriny sa o svoje vína nemusíte obávať.
V prípade aktívnych pivníc potom toľko nezáleží na ich umiestnení, pretože o vhodné okolité podmienky sa za vás postará premyslená klimatizácia. Je však potrebné počítať s vyššími nákladmi na prevádzku a údržbu.
Ako postaviť vínnu pivnicu, aby dobre slúžila? Stačí dodržať niekoľko zásad
Ideálne miesto na vínnu pivnicu je lepšie hľadať mimo obývané stavby. Pod budovou, ktorá je vykurovaná, býva totiž vyššia teplota. Pivnica by mala byť vo svahu, aby bola nad pivnicou aspoň dvojmetrová vrstva zeminy. Ak sa vám ale podarí budúcu pivnicu šikovne odizolovať a odvetrať, môžete na jej výstavbu využiť aj starú pivnicu, ktorú máte pod domom. Izoláciu je potrebné urobiť iba od stropu – bočné steny nechajte na vytvorenie správnej mikroklímy neizolované.
Dnes sa najčastejšie stretnete s hĺbenými pivnicami. Podmurovka býva z tehál, ktoré sú vypálené – vďaka tomu sa pôsobením tlaku a vlhka nerozpadnú. Na výstavbu typického oblúka je potrebné využiť drevený poloblúk, ktorý funguje ako opora murovaného oblúka do zatvrdnutí malty. Aby sa klenba neprepadla, je vhodné využiť železobetónové podperné prvky. Vďaka tehlovému obloženiu do pivnice zapadnú.
V pivnici je možné vybudovať aj rozvody pre vodu a elektrinu. Zásuvky a rozvodné skrine je však nutné vyberať s ohľadom na vlhkosť, ktorá v pivnici panuje. Čo sa týka osvetlenia, zvoľte radšaj žiarivky. Klasické žiarovky totiž môžu okolitý vzduch ohrievať.
Chystáte sa ohromiť rodinu či priateľov svojou novovybudovanou vínnou pivnicou? Pozvite ich do nej radšej len na krátku návštevu. Malé domáce pivničky totiž nie sú na konzumáciu vína väčšinou vhodné. Dlhší pobyt aj jednej osoby môže ohrievať okolitý vzduch a negatívne tak ovplyvniť mikroklímu v pivnici.
Vedeli ste, že veľkým vinárskym pomocníkom je pivničná pleseň Zasmidium cellare? Darí sa jej iba tam, kde sú alkoholové výpary. Napomáha udržovať vysokú vzdušnú vlhkosť, zlepšuje celkovú klímu pivnice a pozitívne sa podpisuje aj na chuti vína. Najčastejšie sa s ňou stretntete v Tokaji, odkiaľ pochádzajú svetoznáme tokajské vína.
Skladovanie archívneho vína a vínna pivnica: Fľaše v nej ubytujte premyslene
Archívne fľaše vždy skladujte v polohe naležato. Vďaka tomu bude korok stále namočený a nezačne vysychať. Výborne vám na to poslúžia špeciálne držiaky na víno. Tie z kameniny sú do vlhkého a chladného prostredia pivnice ideálne. Na trhu sú dostupné aj najrôznejšie kovové regály. Ak ste však kreatívni, môžete si postaviť vlastné tehlové. Využiť môžete aj boxy z dreva – tu však hrozí riziko napadnutia plesňou.
Archívne fľaše si v pivnici následne zorganizujte podľa vlastnej fantázie a preferencií. Môžete mať vína v regáloch jednoducho rozdelené podľa toho, či sú biele, červené či šumivé. Alebo ich rozmiestnite podľa odrody hrozna, z ktorého sú vyrobené. Jeden regál tak môže byť vyhradený pre vína z odrody Chardonnay, na ďalšom sa budú vynímať archívne fľaše z odrody Cabernet Sauvignon.
Ak chcete zájsť ešte o kúsok ďalej, môžete mať vína uložené aj podľa krajín a regiónov. V regáli s francúzskymi vínami tak napríklad môžete spoločne uchovávať archívne vína z oblastí Bordeaux a Burgundska.
Vína môžete zoraďovať aj podľa ročníkov. U nás ľahko napravíte, ak vám v zbierke niektorý chýba. Máme totiž archívne vína podľa ročníkov pekne zoradené.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.