Najstaršie víno na svete dozrieva už 1670 rokov
Prastará sklenená nádoba, tvarovo podobná amfore, s úchytmi v tvare delfína – navyše stále uchovávajúca svoj tekutý obsah. Tak takéto prekvapenie čakalo na archeologický tím, ktorý v roku 1867 pracoval na výkopoch hrobky v nemeckom Speyeri. Čo je obsahom unikátnej fľaše a aké okolnosti viedli k jeho zachovaniu? To si prečítate v dnešnom článku.
Nájdená fľaša, nazývaná Speyer (alebo tiež Römerwein), je považovaná za najstaršie zachované víno na svete. Jej pôvod je datovaný už okolo roku 350 n. l. Objavená bola v hrobke bohatého rímskeho šľachtica a jeho manželky. Ich pozostalí venovali nebožtíkom na cestu do ríše mŕtvych spolu 16 fliaš vína. Ako jediná zo všetkých však zostala fľaša Speyer neporušená. Sklo bývalo starými Rimanmi pre dlhšie uchovanie vína používané veľmi zriedka – bolo na tento účel príliš krehké. Aj preto je objav sklenenej fľaše, navyše plnej vína, naozajstnou raritou. Ako to, že došlo aj k zachovaniu jejobsahu?
Najstaršia fľaša vína uchováva svoj obsah vďaka unikátnej receptúre
Žltozelená sklenená nádoba s objemom 1,5 litra bola dôkladne zapečatená horúcim voskom. K vínu navyše ešte predtým staroveký vinár nalial veľké množstvo hustého olivového oleja, aby bol nápoj dokonale chránený pred pôsobením vzduchu.
Viete, že…? Na konzerváciu vína sa v staroveku používali naozaj originálne ingrediencie, ako napríklad mramorový prach. Najčastejšie to ale boli rôzne kombinácie bylín či výluh z borovicovej živice. Výsledné víno bolo husté a lepkavé.
Zaujíma vás, ako bezpečne uchovávať archívne víno? Živicu ani mramorový prach doň pridávať nemusíte. Prečítajte si náš článok o tom, ako skladovať archívne vína.
Ako najstaršie víno na svete chutí?
V oblasti Dolné Falcko, z ktorej víno pochádza, má pestovanie révy tradíciu už od staroveku. Preto to pravdepodobne bolo víno vyrobené zo zmesi lokálneho hrozna. Rimania radi experimentovali so spôsobmi, ako vylepšiť chuť a arómu výsledného nápoja. Preto do vína pridávali med – a aby bol nápoj ešte o niečo sladší, bolo zvykom do zmesi miešať dokonca olovo. Takisto pridané konzervačné látky sa výrazne podieľali na chuti výsledného nápoja. Nebolo to teda víno v pravom slova zmysle, ako ho používame dnes. Veľmi vzdialene by sa však dalo chuťovo prirovnať k vermutu či varenému vínu.
Viete, že…? Takisto aj starí Egypťania pridávali do vína bylinky. Výsledný roztok používali ako liek na vnútorné aj vonkajšie zdravotné neduhy.
Tekutina vo fľaši Speyer už neobsahuje vplyvom času žiadny alkohol. Z mikrobiologického hľadiska je víno s veľkou pravdepodobnosťou v poriadku, takže okoštovať by sa dalo. Nezabudnuteľný zážitok v podobe lahodnej degustácie by sa však s veľkou pravdepodobnosťou nekonal.
Ako odhaliť víno, ktoré by ste sebe ani svojim hosťom nemali servírovať? Mrknite na náš článok s tipmi, ako spoznať pokazené víno.
Najstaršie víno sveta zostáva neotvorené
Diskusie o vhodnosti otvorenia vína Speyer a jeho ďalšej chemickej analýzy vedú odborníci už od samotného objavenia fľaše. Vzduch, ktorý by s vínom reagoval, by ho mohol nenávratne poškodiť. Preto zostáva fľaša aj naďalej zapečatená v Historickom múzeu Pfalz.
Vína z ročníka 350 síce neponúkame, ochutnať môžete ale iné víno s históriou. Ponúkame archívne vína staré až 90 rokov.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.