Cuvée – výkladná skriňa vinárov
Cuvée je označenie pre víno, ktoré vzniká miešaním niekoľkých odrôd. Je to tradičný proces sprevádzajúci výrobu vína po celé storočia. Aj tak sa stále môžeme stretnúť s určitou nedôverou, ktorá je so sceľovaním vín spätá. Ako si však ukážeme ďalej, ako cuvée vznikajú aj tie najkvalitnejšie vína na svete, preto by sme im určite mali venovať pozornosť.
Cuvée: vinársky um so štipkou alchýmie
Termín cuvée (čítaj kyvé) pochádza z Francúzska, ktoré patrí v sceľovaní vín – alebo kupáži – medzi svetové špičky. Možno vás ale prekvapí, že si touto metódou prejde až polovica celkovej vinárskej produkcie. Prípadná neznalosť môže byť daná tým, že v našich končinách nie sme na cuvée tak zvyknutí ako v iných krajinách alebo voči nemu máme stále predsudky.
Ak ste teda aj vy doposiaľ u vína preferovali odrodovú jednotnosť, vedzte, že nie je dôvod, prečo sa cuvée vyhýbať. Časy, kedy sa „zlievaním“ vín riešila ich nízka kvalita až nepožívateľnosť, sú našťastie preč.
Cieľom kupáže je naopak využitie tých najlepších vlastností z každej odrody a vytvorenie vína excelentnej farby, vône aj chuti. Miešanie môže prebiehať na úrovni:
- hrozna,
- rmutu,
- muštu
- alebo už hotových vín.
Obvykle sa sceľujú dve až tri odrody, ale ako sa dočítate ďalej, existujú aj výnimočné prípady, kedy počet odrôd presahuje číslo desať.
Miešať sa môžu aj jednotlivé ročníky, nikdy však nedochádza k miešaniu bielych a červených vín za účelom vzniku rosé. Ako sme si ukázali v článku o výrobe vína, ružové víno vzniká úplne iným spôsobom.
Ak pri kupáži hovoríme doslova o alchýmii, nie je to len zveličovanie. Celý proces vyžaduje veľa vinárskych znalostí a zručností, a preto niet divu, že vybrané cuvée patria k najdrahším vínam na trhu.
Čo dokáže cuvée…
Možno vás zaujíma, na ako presnejšom princípe sceľovenia vín funguje. Tak vedzte, že jeho pomocou sa dá vyvážiť obsah:
- cukrov a kyselín,
- alkoholu alebo extraktu.
Znamená to teda, že výsledný dojem je postavený na potlačení nedostatkov a zvýraznení predností jednotlivých partií. Každé vinárstvo môže mať svoju jedinečnú receptúru a postup, ako dokonalú rovnováhu dosiahnuť. Za konkrétnym vínom môže stáť aj rodinné tajomstvo.
Medzi najznámejšie príklady kupáže patrí:
- Cabernet Sauvignon a Merlot
- Rulandské biele a Rizling rýnsky
- Sauvignon Blanc a Veltlínske zelené
- a mnohé ďalšie.
Sceľovaním vín je preslávená napríklad slávna vinárska oblasť Bordeaux (najčastejšia je tu kupáž odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc). Miešaním presne daných troch odrôd – Chardonnay, Pinot Meunier a Pinot Noir – vzniká tiež originálne šampanské víno v Champagne.
Viete, že…
Vďaka známej pesničke vám možno utkvelo v hlave nemenej známe „pápežské víno“ Châteauneuf-du-Pape. Napadlo by vám, že ho tvorí až 13 odrôd? To už je naozaj umenie hodné len vinárskych majstrov.
Ako vybrať cuvée? Tri tipy na záver
Ak už sme vás dostatočne nalákali, možno teraz premýšľate, čím sa pri nákupe cuvée vlastne riadiť, aby ste prípadne neboli sklamaní. Máme pre vás tri osvedčené tipy:
- Vyberajte podľa obľúbenej odrody. Ak vám chutí sama o sebe, je celkom možné, že v cuvée, ktoré ju obsahuje, pre seba objavíte doslova poklad.
- Spýtajte sa vinára alebo odborníka, nechajte si cuvée odporučiť vo vybranej reštaurácii, pýtajte sa po ňom pri riadenej degustácii vín.
- Sledujte vinárske ceny a ocenenia. Pre cuvée sa vyhlasujú samostatné súťaže alebo kategórie, ktoré vám napovedia viac.
Prajeme vám pri objavovaní cuvée veľa milých prekvapení!
Viete, že…
Opakom cuvée je cépage. Je to pojem, s ktorým sa možno v praxi tak často nestretnete, pochádza opäť z francúzskeho jazyka a označuje teda víno vyrobené z jednej odrody.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.