Slnko a pôda: Ako vinárska oblasť ovplyvňuje chuť vína
Už ste sa niekedy stretli s trochu tajomným slovom terroir? Ak nie, nalejte si pohár obľúbeného vína a my vám prezradíme, čo všetko okrem odrody, zberu a dozrievania mohlo mať vplyv na jeho farbu, chuť aj vôňu. Ale pozor, názory na to, čím všetkým je ovplyvnená charakteristika vín, sa rôznia. Tak poďme na to…
Víno zo štyroch elementov
Najskôr teda sľúbené vysvetlenie výrazu terroir, na ktorý sme vás lákali v úvode článku. Pre vinárov známy pojem v sebe zahŕňa mnoho aspektov a jeho výklad v niekoľkých vetách preto nie je úplne jednoduchý, aj tak sa oň pokúsime.
Terroir (z franc. terre – pôda, zem) je označením pre súhrn prírodných podmienok, ale aj ľudského vplyvu na charakter vína z určitej oblasti. Na jednotlivé zložky tohto komplexného systému a ich skutočný dopad na vlastnosti vína panujú rôzne názory. Poďme si to teda všetko popísať ešte podrobnejšie:
- Podnebie: Do tejto škatuľky môžeme zaradiť ako mikroklímu vinárskej trate, tak makroklímu celého regiónu. Ovplyvňuje ju teplo, chlad, kolísanie teplôt, slnečný svit a jeho intenzita, vietor, zrážky, vlhkosť, ale napríklad aj hmly a ďalšie klimatické podmienky.
- Pôda: V širšom kontexte hovoríme o geologickom podloží vinice a z neho vyplývajúcich pôdnych podmienkach. Rozhodujúce môže byť chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti pôdy: napríklad typ hornín, obsah minerálov, priestupnosť pôdy pre korene, jej schopnosť zadržiavať vodu a podobne.
- Terén: Zabudnúť nemôžeme ani na topografické parametre vinice, medzi ktoré patrí jej sklon, orientácia voči svetovým stranám alebo nadmorská výška.
- Tradícia: Pod súhrnným názvom „tradícia“ sa skrývajú výrobné postupy, osobnosť vinára, ale aj ďalšie ľudské zásahy, ktoré môžu ovplyvniť napríklad jednotlivé vinice. Práve tu sa vedú časté diskusie, či činnosť človeka do terroir zahŕňať tiež. Napr. rozdiel medzi klasickým a moderným prístupom výroby vína slávneho talianskeho vína Barolo.
Pestovanie vína dvojitým pohľadom
O tom, že pre víno je terroir veľmi dôležité, sú presvedčení napríklad práve vo Francúzsku, odkiaľ tento termín pochádza. Pri francúzskych vínach tak miesto vzniku alebo osobnosť vinára povedia viac ako odroda. Na Slovensku sa postupom času začal viac klásť dôraz na odrodovú čistotu, preto sú vína u nás označované práve podľa odrody.
Súčasný trend však vedie k opätovnému návratu k histórii a označovaniu vín tiež podľa miesta pôvodu. Že to má svoj zmysel si môžete vyskúšať sami. Ak totiž ochutnáte rovnakú odrodu a ročník vína, ale vždy z iného vinárstva, môže sa stať, že budú mať úplne inú chuť. Rôzne odrody z jednej oblasti bude naopak pravdepodobne niečo spájať.
Kým niektorí vinári a milovníci vína sú o zásadnom vplyve pôdy alebo podložia na chuť vína presvedčení, iní znalci môžu podobné súvislosti v takom rozsahu a dôraze skôr odmietať. Čo si z toho vybrať? Vieme, že vína nepochybne reflektujú prírodu vinárskeho regiónu a my sa môžeme stále vzdelávať v tom, ako a nakoľko sa to deje.
Čo majú najlepšie vinárske oblasti spoločné?
Z rôznych vedeckých prác a odborných štúdií vyplýva niekoľko poznatkov, ktoré nám hovoria, kde a za akých podmienok sa bude vínu dariť. Vo všeobecnosti by sa dali zhrnúť takto:
- Najlepšie vinárske oblasti sa nachádzajú na miestach, kde sa podarilo vyvážiť alebo minimalizovať nepriaznivé klimatické extrémy (horúčavy, chlad, mokro, sucho).
- Veľké teplotné rozdiely počas dňa a noci ale nemusia škodiť. Zadržujú kyseliny v hrozne a vína tým získajú plnosť a vyváženú ovocnú chuť.
- Z hľadiska topografie sú najlepšie vinice na svahoch, roviny alebo nížiny sú tiež optimálne, ale zase o niečo menej.
- Ideálny druh pôdy sa mení v závislosti od pestovanej odrody, pre každú je vhodné niečo trochu iné. Vo všeobecnosti sa ale vínnej réve darí vo vápencovitých pôdach, odkiaľ najlepšie čerpá svoju chuť a vôňu.
- Tie najlepšie vína pochádzajú obvykle z oblastí, kde sa vysoké teploty vyvažujú pôsobením vody vo forme väčších plôch – ako sú more, jazerá, či rieky – alebo tlmia nadmorskou výškou.
- Vína zo zámorských teplých oblastí tak môžu mať napríklad podobný malinový nádych s chuťou marmelády.
- Chladnejšie prostredie dáva zase vyniknúť veľmi jemným a charakterným vínam.
Viete, že?
V Českej republike existuje označenie VOC – Vína originální́ certifikace, ktoré deklaruje, že dané hrozno pochádza iba z vybraných viničných tratí. V certifikačnom systéme je tak kladený dôraz práve na región a jeho terroir, v ktorom sa prejavujú typické chute a vône vína. Prečítajte si ďalšie zaujímavosti o klasifikácii vín.
Objavte svet ročníkových archívnych vín. Veľakrát tieto vína v minulosti nepodliehali normám, ktoré sú platné až dnes. A práve preto je charakter archívnych vín a ich história neobyčajne pútavá. V ich veku je ich spoznávanie zaujímavé a dobrodružné.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.