5 zaujímavostí o víne
Zaujíma vás, kde sa zrodil rituál štrngania pohármi, prečo by ste si mali dopriať pohár červeného a akú súvislosť má víno s bozkom? Dnes potešíme všetkých vinárskych fanúšikov. Prinášame článok so zaujímavosťami, ktoré ste o víne asi netušili.
1. Zaujímavosť o víne, ktorá poteší ženy
Prečo sú ženy často úspešnými someliérkami? Páni, neurazte sa: Ženy majú oproti vám genetickú výhodu. Maju totiž o 43 % viac buniek, ktorými sú spracovávané čuchové vnemy.
Koštovanie by však ženy mali dôkladne prekladať jedlom, pretože ich organizmus odbúrava alkohol pomalšie ako ten mužský. Nechajte sa inšpirovať článkom s tipmi, ako na párovanie vína s pokrmami.
2. Keď prípitok robí priateľov: Stredoveká zaujímavosť o víne
Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo si pri prípitku štrngáme pohármi? Tento zvyk, ktorý je navyše prítomný naprieč kultúrami, má svoj pôvod už v stredoveku. Vtedy ľudia so svojimi nepriateľmi nejednali v rukavičkách. Za účelom zbavenia sa protivníka nezriedka dochádzalo k travičstvu. Poháre nechával hostiteľ na znamenie svojej štedrosti plniť až po okraj. To využívali jeho hostia, obávajúci sa o svoje zdravie. Vplyvom štrngnutia došlo k premiešaniu nápojov v jednotlivých pohároch – čo odradilo travičov, ktorí by pri premiešaní vína mohli byť nakoniec sami otrávení. A prečo si pri štrnganí pozeráme do očí? Aj tu hľadajme súvislosť s odhalením nečestných zámerov spolustolovníka. Tak: “Na zdravie!”
Čo sa k príležitosti prípitku hodí lepšie ako bublinky? Pozrite sa na našu ponuku šampanských vín.
3. Zaujímavosti o víne zo starého Ríma
Vedeli ste, že za čias rímskej republiky ženy nemohli piť víno? A nielen ženy: Piť víno bolo zapovedané aj mužom do 30 rokov. Rimanky si víno napriek tomu tajne dopriali aj napriek zákazom. Ich neposlušnosť zákonu mal odhaliť práve bozk ktoréhokoľvek muža z rodiny. Muža k pobozkaniu manželiek, sestier či neterí oprávňovalo tzv. “ius osculi” – právo bozku.
Viete, že…? Starí Rimania víno riedili vodou, najčastejšie morskou. Pitie neriedeného vína bolo považované za barbarstvo.
Víno je dnes významným talianskym produktom. Dopriať si ho navyše môžeme bez ohľadu na vek či pohlavie. Ochutnajte napríklad Brunello di Montalcino. Zistite v samostatnom článku, prečo je Brunello výnimočným vínom.
4. Zaujímavosť o portskom víne
Napadlo by vám, že k objavu portského vína do značnej miery prispela náhoda? V 17. storočí bolo hlavným dodávateľom vína do Británie Portugalsko. Aby sa počas dlhej plavby po mori víno nepokazilo, začali britskí obchodníci do nápoja pridávať vínny alkohol. Tým došlo ku konzervácii vína – a jeho originálna výsledná chuť bola príjemným bonusom.
Zaujala vás história portského vína? Prečítajte si viac v našom článku o zrode, výrobe a druhoch portského vína.
5. Víno a zdravie? Zaujímavosť o pití červeného
Ste milovníkom červeného vína? Potom zbystrite pozornosť: Antioxidanty, prítomné v červenom víne, znižujú výskyt kardiovaskulárnych chorôb a diabetes 2. typu. Ale pozor – veľmi záleží na druhu a kvalite vína. Pre pozitívny účinok na zdravie preferujte suché červené vína s nižším obsahom alkoholu a vyšším obsahom trieslovín. Pohár takéhoto vína si potom doprajte pokojne trikrát až štyrikrát týženne. Ešte predtým ale nezabudnite nahliadnuť do nášho sprievodcu červenými vínami.
Malý bonus na záver: Vedeli ste, že existuje fóbia z vína? Nazýva sa oenofóbia. Ak ste dočítali až sem, tak chorobným strachom z vína viditeľne netrpíte – a oceníte našu bohatú ponuku archívnych vín.
Výberové vína. Vo vašom e-maile.
1× mesačne sa tešte na odporúčania, zaujímavosti a výhodné ponuky pre váš archív.
Odoslaním e-mailu súhlasíte s Podmienkami ochrany osobných údajov.